SANCAKTEPE İMAM-HATİP LİSESİ MEZUNLARI VE MENSUPLARI DERNEĞİ PROJELERİ

1)Öğrenci-Öğretmen Buluşması: Dernek Merkezimiz hafta içi ve hafta sonu 09:00-20:00 saatleri arasında açık olup, Pazar günleri sadece bayan üyelerimize ve kız öğrencilere hizmet vermektedir. Özellikle okul çıkış saatlerinde öğrencilerimiz her akşam okulumuz öğretmenlerinden biriyle buluşup, İtikad, İbadet, İlmihal, Siyer, Önemli Şahsiyetler, Rehberlik konularında sohbet etme imkanı bulmaktadır. Ayrıca Dernek Merkez’indeki kütüphane, bilgisayar laboratuarı ve masa tenisi imkanları da öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur.
 
2)Okula Uyum&Mesleki Gelişim Projesi:
Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne yeni başlayan öğrencilerle mezun olacak öğrencileri öğretmenlerin rehberliğinde Dernek Merkezi’nde buluşturarak, beraber kitap okumalarını, sohbet etmelerini ve ders çalışmalarını sağlamak suretiyle yeni başlayanlara okulu sevdirmek, mezun olacakları da mesleğe hazırlamak amaçlanmaktadır. 

3)Burs Projesi:
Derneğimiz Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden mezun olup 4 yıllık bir fakülteyi kazanan tüm öğrencilere üniversite hayatı boyunca devam edecek bir burs vermektedir. 

4)İş Projesi:
 Derneğimiz Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden mezun olup iş aramakta olanları özellikle çevredeki iş sahipleri ve firmalarla buluşturarak yardımcı olmaktadır. 

5)Başarılı öğrencileri umreye götürmek:
Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde her yıl düzenlenen Ezbere Hadis Okuma, İlmihal, Siyer ve Kur’an-ı Kerim yarışmalarında dereceye giren öğrencileri umreye götürmektedir. 

6)İlahi Korosu:
Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşan ilahi korosu Orhan
DEMİRCİ hocamızın eşliğinde her Cumartesi öğleden sonra Dernek Merkezi’nde çalışmalarına başlamış olup, önemli gün ve gecelerde tüm halkımıza sunumlar yaparak, zor zamanlarında ise üyelerimizin yanında olarak hizmet vermektedir. 

7)Kurslar:
Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine yönelik Dernek Merkezi’nde kız ve erkek öğrencilere ayrı ayrı olmak üzere Kur’an-ı Kerim, Arapça, Matematik, Hat ve Ebru derslerinden kurslar verilmektedir. 

8)Ödüllü Turnuvalar:
Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine yönelik ödüllü futbol, voleybol, masa tenisi, satranç, münazara, bilgi ve şiir yarışmaları düzenlemektedir. 

9)Hızlı Okuma ve Hafıza Teknikleri Kursu:
Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisesi 9-10 ve 11. sınıf öğrencilerinden ilk 10’a giren öğrencilere Hızlı Okuma ve Hafıza Teknikleri Kursu hediye olarak verilecek, bu sayede öğrenciler hızlı ve anlayarak okuma kabiliyetlerini geliştirecekler, hem kendi hem okul başarılarını arttıracaklardır. 

10)Kariyer Günleri:
Özellikle Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden mezun olmuş ve mesleğinde başarılı olan kişileri Dernek Merkezi’nde ve okulda öğrencilerle buluşturarak öğrencilerin özgüvenlerini yükseltme çalışması yapılmaktadır. 

11)Etkinlikler:
Hem Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine hem de ilçemizdeki diğer öğrencilere yönelik Dernek Merkezi’nde eğitici sinema gösterimi yapma, tarihimizi tanımalarını sağlayacak geziler düzenlemektedir. 

12)Yıllık çıkarmak, mezuniyet gecesi düzenlemek:
Mezun olacak öğrencileri uğurlarken Derneğimizin sponsorluğunda hazırlanacak yıllık ve yapılacak geceyle okulları bitse de bir araya gelebilecekleri bir merkezleri olduğunu hatırlatmaktadır. 

13)Geleneksel Kermes ve Piknik düzenlemek:
Gelirinin tamamı Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde maddi imkanı olmayan öğrenciler için kullanılacak kermes ve üyelerimizle Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisesi mensuplarını kaynaştırmak amacıyla her yıl geleneksel piknik düzenlemektedir. 

14)Mehter ve güreş takımları oluşturmak:
Aziz Bayraktar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşacak mehter takımı oluşturmak ve ata sporumuz güreş konusunda yetenekli öğrencileri bulup güreş takımı oluşturmak için çalışmalar yapmaktadır.