Ahmed DAVUDOĞLU (1912 – 1983)

Ahmed DAVUDOĞLU (1912 – 1983)

 

 

davudoglu

 

1912 yılında Bulgaristan'ın Şumnu şehrinin Kalaycı köyünde doğdu. İlköğrenim'ini doğduğu köyde , ortaöğrenimini Ekizce'de Medresetü'l-Aliye'de, medrese öğrenimini ise Şumnu'da yaptı. İhtisas için Mısır'a gönderildi (1936). Ezher'deki öğreniminden sonra bir süre hocalık yaptı.

Bulgaristan'da Rus işgali ve komünist yönetimin işbaşına geçmesinden sonra 1944'te tutuklanarak toplama kamplarına gönderildi. Baraj inşaatında amele olarak çalıştıktan sonra, hastalanması üzerine serbest bırakıldı. Varna'daki Türk Konsolosluğu'na iltica talebiyle başvurdu. Aradan yıllar geçtikten sonra iltica talebi kabul edilerek 31 Aralık 1949 yılında Türkiye'ye göç etti. Önce Yedikule Küçükefendi Camii'ne İmam Hatip olarak atandı. Bir süre de gezici vaizlik ve 3 yıl Bursa Orhangazi Müftülüğü yaptı. Bundan sonra İstanbul Fatih Camii Kütüphanesi memurluğuna nakledildi. Bir süre İmam Hatip Lisesi'nde öğretmenlik yaptıktan sonra, İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nün açılması üzerine, buraya öğretim üyesi ve müdür yardımcısı olarak tayin edildi (1950). Daha sonra aynı kurumda müdürlük de yaptı.

Üstad DAVUDOĞLU 7 Nisan 1983 tarihinde İstanbul'da vefat etti ve Eyüp Kabristanına defnedildi. Allah onlardan razı olsun.

Vasiyeti'nden bir bölüm :

• Herşey'den evvel imanınızı korumaya çalışınız! Allah'a iman, bize bahşedilen nimetlerin en büyüğüdür. O öyle baha biçilmez bir pırlantadır ki; kazanılması kolay, fakat muhafazası son derece müşkildir.
• Kur'an okumayı asla ihmal etmeyin. Zira Kur'an Müslümanın herşeyidir.
• Kız çocukların terbiyesine, tesettürüne hususi İtina gösterin !